Kim jest radca prawny?

#2017-10-06 04:04:02 

Mariusz

Użytkownik

Słuchajcie, co raz więcej na mieście widzę szyldów radców prawnych ale kim oni tak właściwie są i jakie mają kompetencje? Bo potrzebuje porady prawnej, a nie chciałbym się wygłupić.
#2017-10-06 06:03:48 

Suohengen

Użytkownik

No jak sama nazwa już wskazuje radca prawny zajmuje się prawem, więc jak tylko o poradę chodzi to można do mecenasa walić jak w dym.
#2017-10-06 07:38:41 

Mariusz

Użytkownik

To radca to mecenas? A mecenas to nie adwokat? trochę się boję adwokatów bo słyszałem że dużo biorą.
#2017-10-06 10:27:56 

ALekSAndRA

Użytkownik

jesli chodzi o opłaty za usługi prawne to ustawodawca rozporządzeniem reguluje stawki minimalne za usługi radców prawnych i adwokatów. Z mojego doświadczenia wiem, ze raczej ceny w kancelariach nie są wygórowane, więc nie ma się czego obawiać :) Natomiast jeśli chodzi o samego radcę prawnego to najprościej rzecz ujmując jest to prawnik, czyli osoba która ukończyła z tytułem magistra wyższe studia prawnicze i odbyła aplikację zakończoną pozytywnym wynikiem egzaminu państwowego na radcę prawnego oraz złożyła ślubowanie. Więcej na temat tego kim jest radca prawny znajdziesz tutaj, w tym artykuje https://www.adwokat-radel.pl/kim-jest-radca-prawny. Po krótce jest to po prostu osoba wykonująca zawód zaufania publicznego, zajmująca się szeroko rozumianym poradnictwem prawnym i reprezentowaniem klienta przed sądami czy organami państwowymi :)
#2017-10-06 12:57:41 

1A9N8N2A

Użytkownik

Ehhh, radcowie. Tacy niedoceniani przez pryzmat swojej historii. Korporacja radców prawnych jako taka powstała w latach 50. dwudziestego wieku, zrzeszeni w niej radcy mieli za zadanie służyć poradą prawną jednostkom gospodarki uspołecznionej oraz organom państwa czy bankom państwowym. W miarę upływu czasu, dzięki licznym modyfikacjom i transformacjom ustrojowo-prawnym struktura tej korporacji zaczęła odbiegać od socjalistycznego pierwowzoru i obecnie radca prawny jest już bardziej kojarzony z wolnym zawodem aniżeli z pracownikiem etatowym. Moim zdaniem duży plus i dzięki zachowaniu możliwości pracowania na etacie radcowie są na rynku pracy w lepszej sytuacji niż adwokaci. Ale to tylko moje zdanie.
#2017-10-06 13:20:48 

tomaszWAR

Użytkownik

No w sumie coś w tym jest że radcowie są w lepszej sytuacji, bo niby adwokatura kojarzy się z prestiżem, ale w sumie zakres kompetencji radcy i adwokata jest w sumie taki sam. Oba te zawody są zawodami zaufania publicznego, korzystają z prawa do odmowy zeznań i zachowania w tajemnicy spraw klienta. Różni ich tylko zrzeszenie w odpowiednich strukturach samorządu zawodowego. A taki radca jak podłapie jakąś umowę w urzędzie o świadczenie usług prawnych to ma stałe dochody. Fajna sprawa.
#2017-10-06 13:38:48 

Reynevan

Użytkownik

Aj, być takim radcą, to fajna sprawa, tylko jak pomyśleć ile się trzeba uczyć. Z tego co wyczytałem, same studia prawnicze trwają pięć lat, potem egzamin na aplikację, trzy lata aplikacji i kolokwiów w międzyczasie i kolejny egzamin państwowy dopuszczający do zawodu i potem jeszcze cały czas trzeba się szkolić i podnosić kwalifikacje, bo samorząd to weryfikuje. Ale praca ciekawa i mozna pomagać ludziom…
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015